Prawo Hooke’a cz. 1


Rozciąganie i ściskanie / wtorek, Luty 27th, 2018

Przy badaniu rozciągania albo ściskania pryzmatycznych prętów chodzi o to, aby znaleźć wzajemną zależność między wielkością sił wewnętrznych, a odpowiadającą im zmianą długości pręta. Dajmy na to, że dany pręt o długości l podlega działaniu sił rozciągających rozłożonych równomiernie na obu przekrojach końcowych. Pod działaniem tych sił przedłuży się pręt o pewną wielkość x.

Jeżeli pręt podzielimy w myśli na podłużne elementy, tz. włókna, to okazuje się że wszystkie elementy znajdują się w tychże samych warunkach, wszystkie wydłużą się o tę samą wielkość.

Przetnijmy pręt płaszczyzną O. prostopadłą do kierunku sił rozciągających; skoro odrzucimy dolną część, to dla równowagi górnej części trzeba na przekrój O działać siłami wewnętrznymi (napięciami), których wypadkowa jest równa P i skierowana pionowo w dół. Zważywszy, że te napięcia określają działanie dolnej części na górną, a wszystkie włókna znajdują się w tych samych warunkach, możemy przyjąć rozkład napięć w płaszczyźnie poprzecznego przekroju jako równomierny. W takim przypadku wielkość P/F określa wartość naprężenia w każdym elemencie obranego przekroju, a zatem i dowolnego innego przekroju prostopadłego do osi.

One Reply to “Prawo Hooke’a cz. 1”

 1. To Cię zainteresuje:

  koce lublin
  kocioł warzelny gazowy
  kolonie w Bieszczadach
  kolor ścian do białych mebli
  kolposkopia – Warszawa
  Kołobrzeg protetyk
  Kominki Podkarpackie
  konserwacja dzieł sztuki
  konsultacja psychologiczna
  kontener do olejów

Comments are closed.