Projektowanie budowli i maszyn


Rozciąganie i ściskanie / piątek, Luty 16th, 2018

Przy projektowaniu budowli i maszyn gra nader ważną rolę kwestia dobrania wymiarów dla oddzielnych części, czyli elementów konstrukcyjnych. Tę kwestię rozstrzygnąć, należy przede wszystkim określić siły zewnętrzne, które będą działać na konstrukcję, a następnie znaleźć z nich siły wewnętrzne, powstające w poszczególnych elementach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji, trzeba obrać wymiary poszczególnych części tak, ażeby siły wewnętrzne nie przekraczały pewnych norm, ustanowionych dla rozmaitych materiałów konstrukcyjnych na podstawie doświadczalnego badania ich wytrzymałości.

Ogół metod analitycznych, służących do wyznaczenia sił wewnętrznych, tudzież sposobów, którymi posługujemy się przy doświadczalnym badaniu wytrzymałości materiałów konstrukcyjnych, stanowi przedmiot nauki o wytrzymałości.

W wykładzie tego przedmiotu można wysuwać na pierwszy plan bądź to część teoretyczną, bądź też doświadczalną, zależnie od celu, jaki mamy przed sobą, atoli w ogólnym rozwoju nauki okazuje się, że obiedwie części są zarówno ważne. Teoretyczne spekulacje mogą. się okazać bezpłodnymi, o ile się nie opierają na doświadczeniach. Tak samo i oddzielne doświadczenia bez teoretycznego uogólnienia nie wystarczają do wyprowadzenia prawideł potrzebnych do racjonalnego obliczenia i nie posłużą do dalszego rozwoju nauki.

One Reply to “Projektowanie budowli i maszyn”

 1. To Cię zainteresuje:

  wulkanizacja warszawa bemowo
  wymiana oleju w skrzyni automatycznej tarnów
  wynajem aut sopot
  wynajem aut w Białymstoku
  wynajem autolawety radom
  Wynajem kabin WC Warszawa
  wynajem samochodu gliwice
  wypożyczalnia aut bytom
  wypożyczalnia aut gliwice
  wypożyczalnia lawet bydgoszcz

Comments are closed.